Navigácia
- Úvodná stránka
- O meste
- Partnerské mestá
Obsah
Partnerské mestá
Juhomoravské mesto Ivančice leží v Českej republike, približne 30 km od okresného mesta Brna. Ivančice patria medzi najstaršie mestá na Morave, založené bolo na prelome 11. a 12. storočia. V minulosti mesto prekvitalo najmä vďaka vinohradníctvu, vínne kade sú vyobrazené aj na najstaršej dochovanej mestskej pečati z roku 1382. Súčasné erbové znamenie mesta tvorí modrý štít s tromi odvrátenými zlatými pohármi. Spolu s pripojenými obcami majú Ivančice 9 562 obyvateľov (stav k 1. 1. 2017). Medzi najznámejšie mestské kultúrne podujatia patria dvojdenné májové podujatie Slávnosti špargle (Slavnosti chřestu) a Ivančická púť (Ivančická pouť) s trojdňovým programom na hlavnom námestí. Návštevníkmi vyhľadávaný je aj pamätník významného maliara Alfonza Muchu (Památník Alfonse Muchy) a expozícia dokumentujúca život a umeleckú kariéru miestneho rodáka, významného herca Vladimíra Menšíka (Expozice Vladimíra Menšíka). Mestá Stupava a Ivančice začali rozvíjať vzájomnú spoluprácu formou kultúrnej výmeny od roku 2000. O desať rokov neskôr, 20. januára 2010, podpísali predstavitelia oboch miest, primátor Stupavy Ing. Ľubomír Žiak a starosta Ivančíc MUDr. Vojtěch Adam, partnerskú zmluvu o spolupráci.
Mesto Svoge leží v západnej časti Bulharska na sútoku riek Iskar a Iskretska, 40 km od hlavného mesta Sofia. Svoge je jedným z najväčších miest v Bulharsku, do svojho obvodu zahŕňa aj ďalších 37 obcí. Samotné mesto má 8 562 obyvateľov, okolité obce 21 697. Mesto leží v hornatom údolí, atraktívne okolité lesy, skaly, vodné plochy, flóra a fauna sú vyhľadávaným turistickým a rekreačným cieľom. V okolí mesta sa nachádza viac ako 17 tisíc rekreačných chát. Turisticky atraktívne sú aj tunajšie kultúrne, historické a archeologické pamiatky. Z viac ako 80 pamiatok je najnavštevovanejší kláštor Sedemte Prestola (Sedem oltárov). V roku 2008 boli hosťami stupavského festivalu Dni zelá obyvatelia a zástupcovia mesta Svoge. K podpísaniu zmluvy o spolupráci medzi oboma mestami prišlo o rok neskôr pri príležitosti 45-teho výročia vyhlásenia obščiny Svoge v Bulharsku. Partnerskú zmluvu podpísali primátor mesta Stupava Ing. Ľubomír Žiak a starosta obščiny Svoge Emil Atanasov Cvetanov v rámci podujatia Dni zelá, 3. októbra 2009 v Stupave.
Mesto Łowicz leží v centrálnej časti Poľska, v Lodžskom vojvodstve, približne 80 km od hlavného mesta Varšavy (Warszawa). Osídlenie siaha do 12. – 13. storočia, v súčasnosti má mesto 28 585 obyvateľov (k 31. 12. 2016). Po druhej svetovej vojne sa stal Lowicz poľnohospodárskym a potravinárskym centrom, z priemyselnej oblasti tu bola zastúpená výroba textilu a ľahkých stavebných hmôt. Okrem múzea môže zaujať Łowicz návštevníkov viacerými cennými sakrálnymi stavbami. Najstarším je gotický kostol sv. Ducha, ďalej sem patria viaceré stavby zo 17. storočia - bazilika a piaristický kostol, dominikánsky kostol a kláštor a kostol sv. Leonarda. Z novších pôvodne evanjelický klasicistický kostol prestavaný na galériu. Cennou pamiatkou je aj budova radnice z prvej polovici 19. storočia. Partnerskú zmluvu podpísali 1. októbra 2011 v Stupave pri príležitosti podujatia Dni zelá primátor Pavel Slezák a starosta Krzysztof Jan Kaliński.
Obec Nagykovácsi leží v krásnom prírodnom prostredí severozápadnej časti mesta Pešť (Pest), iba 15 km od Budapešti, hlavného mesta Maďarska. Obec bola osídlená už v rímskej dobe. Názov je odvodený od remesla jeho obyvateľov, v stredoveku tu bývali kováči pracujúci pre kráľovský dvor. V minulosti sa v okolitých kopcoch ťažilo uhlie. Okrem barokového kostola z prvej polovice 18. storočia je turistami vyhľadávaný aj kaštieľ s priľahlým parkom, patriaci šľachtickým rodinám Teleki a Tisza. K 1. januáru 2012 žilo v Nagykovácsi 7 050 obyvateľov. Obec v predmestí Budapešti žije bohatým kultúrnym životom, pôsobia tu spolky venujúce sa divadlu, hudbe a spevu. Aktívny je aj
cestovný a turistický ruch, najmä cykloturistika. Partnerskú zmluvu medzi mestom Stupava a obcou Nagykováci podpísali 1. októbra 2011 v Stupave pri príležitosti podujatia Dni zelá primátor Pavel Slezák a starostka Bencsik Mónika.
Juhomoravské mesto Kuřim je svojou polohou a počtom obyvateľov podobné mestu Stupava. Od Brna je vzdialené vzdušnou čiarou necelých 13 kilometrov, žije v ňom 10 833 obyvateľov (stav k 1. januáru 2012). Prvá písomná zmienka o meste je z 13. storočia. Medzi najvýznamnejšie pamiatky mesta patrí kostol sv. Márie Magdalény, pôvodne postavený v 13. storočí, a renesančný zámok zo 16. storočia využívaný pre školské účely. Turistickú príťažlivosť mesta zvyšuje Aquapark Wellness Kuřim a golfový rezort Kaskáda. Memorandum o partnerstve a spolupráci podpísali 24. novembra 2015 v Kuřimi primátor mesta Stupava Roman Maroš a starosta obce Kuřim Drago Sukalovský. Medzi oboma mestami prebieha čulá partnerská spolupráca v oblasti kultúry a športu.